Wskazówki dla początkujących biegaczy trailowych

buty do biegania w terenie

Wbrew powszechnej opinii bieganie bieganiu nierówne. Biegi terenowe zasadniczo różnią się od truchtu po płaskiej powierzchni asfaltowej czy parkowej alejce. Zaczynając swoją przygodę z bieganiem po bezdrożach, warto najpierw dowiedzieć się jak wygląda to od strony technicznej. Czym charakteryzuje się bieganie w terenie i jak się go nauczyć?

Osoby, które biegają po leśnych ścieżkach, łąkach czy kamienistych, górskich szlakach muszą pokonywać liczne przeszkody, zakręty i podbiegi, omijać drzewa i przeskakiwać kałuże, dlatego każdy, nawet początkujący biegacz trailowy powinien zainwestować w odpowiednie buty do biegania w terenie. Bieganie w zwykłych adidasach może przyczynić się do kontuzji i na długo wykluczyć nas z uprawiania jakiegokolwiek sportu, więc nie warto ryzykować.

Przy biegach trailowych najlepiej stawiać mniejsze i częste kroki, taka technika zapewnia dużo lepszą kontrolę. Nie zapominajmy także o tym, żeby cały czas patrzeć pod nogi i nie pochylać się za bardzo do przodu. Głowę i plecy należy trzymać prosto, a ręce powinny pracować równocześnie z nogami. Jeśli podbieg będzie bardzo stromy, nie bójmy się przejść do marszu. Pokonanie dużego przewyższenia na dużej szybkości jest wyjątkowo męczące i może się zdarzyć, że nie będziesz miał siły na dalszą część treningu.

Przy zbieganiu z górki krok powinien być nieco dłuższy niż podczas wbiegania, lecz i tutaj nie należy przesadzać. Najlepiej przesunąć miednicę nieco do tyłu i złączyć łopatki, zbiegając na miękkich kolanach. Przy bardzo dużych nachyleniach dobrym pomysłem jest także bieg slalomem z jednego końca na drugi. W ten sposób wytracamy nadmierną prędkość. Może się także zdarzyć sytuacja gdy stromy zjazd, śnieg, mech lub błoto sprawią, że będziemy ślizgali niczym na łyżwach. W takich przypadkach najlepiej jest kucnąć, lekko pochylić się do tyłu tak, żeby jedną ręką dotykać ziemi i zjechać na butach. Gdy jest bardzo stromo, najlepiej zjechać zygzakiem zmieniając kierunek i wspierając ręce.

buty do biegania w terenieNa trasie biegu z pewnością pojawią się naturalne przeszkody takie jak wystające korzenie, kamienie czy leżące na drodze drzewa. Jeśli najefektywniejszym rozwiązaniem będzie pokonanie przeszkody, należy unikać stawiania na niej stopy. W ten sposób stracimy tylko szybkość a jeśli powierzchnia będzie śliska, ryzykujemy upadkiem. Znacznie bezpieczniejsze będzie jej przeskoczenie. Postarajmy się nie zmieniając tempa zbliżyć się jak najbliżej przeszkody tak, żeby nasz kolejny krok wylądował już za nią.

Stosując się do podanych tu wskazówek szybko nauczysz się biegać w terenie. Sporty outdoorowe to wspaniała okazja do tego, żeby potrenować nad kondycją i przy okazji poprzebywać trochę na łonie natury. Zaczynając swoją przygodę z trailem pamiętajmy jednak o tym, żeby zainwestować w profesjonalne buty do biegania w terenie. Dzięki nim będzie nam się biegać zdecydowanie łatwiej i unikniemy niepotrzebnych kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *