Technika biegu trailowego- podbiegi i zbiegi

buty do biegania w terenie

 

Bieganie w terenie jest bardzo fajną alternatywą dla biegaczy czujących się zduszonych w mieście, którzy szukają wyciszenia i ciekawych wyzwań. Nim rozpoczniemy bieg w terenie warto zapoznać się z techniką biegu w terenie. Bieg w terenie w porównaniu do asfaltowych ścieżek wymaga więcej skupienia oraz uwagi ponieważ mamy tu nierówności terenu, luźną nawierzchnię czy śliskie korzenie i kamienie dlatego technika biegu trailowego jest tak ważna.

Technika biegu trailowego zbiera się z doświadczeniem, warto jednak wcześniej zapoznać się z podstawowymi zasadami biegu. Po pierwsze biegnąc w terenie biegnij w tempie okoł 90 kroków na minutę robiąc mniejsze kroki. Poprawi to Twoją równowagę, ponieważ krótsze kroki sprawią mniejsze odchylenia od środka ciężkości. Po drugie zainwestuj w buty do biegania w terenie. Miękka podeszwa z głębokim bieżnikiem pozwoli Ci na bezpieczny bieg bez poślizgów. Ważną sprawą jest również patrzenie na teren jaki się do nas zbliża. Gdy zbliżamy się do podbiegu zwolnij tempo, by przygotować się do solidniejszego wysiłku, skróć kroki i stawiaj stopy swobodnie. Przy podbiegu ważne by koncentrować się na wyprostowaniu tułowia, dzięki czemu łatwiej się oddycha. Dodatkowo dynamiczna praca rękoma ułatwi podbieg. Wzrokiem patrzymy około 1,5 metra do przodu oceniając podłoże stoku.

Jak dla mnie trudniejszą techniką jest ta zbiegu. Zbiegając warto mieć pewność o swoich siłach, więc warto zatrzymać się na chwilę i uspokoić oddech. Gdy spad stoku jest umiarkowany to zbiegając pochyl się delikatnie do przodu. Przechylając się do tyłu mocniej obciążasz nogi. Na stromych zboczach polecam zbiegać zygzakiem, dzięki czemu zachowasz siły i nie przeciążysz nóg. Biegnąc patrz nie gdzie stawiasz stopy tylko gdzie dopiero będziesz je stawiać.
Technika biegów w terenie jest bardziej wymagająca od biegu po płaskim asfaltowym terenie. Ale właśnie ta technika sprawia wiele radości i urozmaica bieg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *