Stopa pronująca, neutralna czy supinująca? Dobierz buty dla siebie!

buty do biegania

Każdy poczatkujący biegacz staje w końcu przed dylematem jakie i jak dobrać buty do biegania. Wiele zależy od terenu, po którym będziemy się poruszać oraz od tego jaką mamy budowę stopy.

Od początku wyjaśniając. Kosmiczne technologie i systemy tak silnie reklamowane to nic innego jak chwyty marketingowe- nie dajcie się nabrać. W dodatku szukając buty do biegania miejmy na uwadze to, że cena nie idzie w parze z jakością. Dodatkowo ilość systemów i technologi rodem z fantastyki naukowej również nie wpływa na jakość oraz wytrzymałość. Najważniejsze by but do biegania miał grubą wyprofilowaną podeszwę, dobrze leżał na nodze oraz żelową wkładkę pozwalającą na tłumienie uderzeń o ziemię w trakcie biegu.

Dlaczego but jest tak istotną kwestią dla biegacza? Ponieważ dobrze dobrany but zapewni odpowiedni komfort i wygodę wykonywanego treningu, a przede wszystkim ułatwi bezpieczne bieganie, odciąży stawy oraz będzie gwarantował dobrą przyczepność na większości nawierzchni, po których będziemy się poruszać.

Pierwszą rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę to sprawdzić jak nacisk naszego ciała rozkłada się poprzez stopę na podłoże- czy mamy stopę pronującą, neutralną czy supinującą. Sprawdzimy to w łatwy sposób. Potrzebujemy jedynie miskę z odrobiną wody oraz tekturę. Stopy moczymy w wodzie i stajemy obiema na tekturze. Ślad pozostawiony na tekturce zdradzi nam jaki rodzaj stopy posiadamy. Jeśli widzimy, że ślad odbity na materiale przedstawia całą stopę, bez wyraźnego wcięcia w okolicy śródstopia to sugeruje nam to, że ciężar naszego ciała rozkłada się na powierzchni całej stopy co oznacza stopę pronującą. Jeśli wcięcie w śródstopiu jest bardzo duże i widać tylko wąski delikatny kształt zewnętrzny stopy to sugeruje dla nas, że mamy stopę supinującą. Jeśli wcięcie jest delikatnie węższe od śladu piętu to masz stopę neutralna.

Znając parametry oraz rozmiar stopy możesz śmiało udać się po buty do biegania. Najważniejsze by but zmierzyć, pochodzić w nim chwilę, a przede wszystkim porównać kilka modeli najlepiej od różnych producentów. By odczuć wyraźną różnicę i być pewnym swego wyboru. Każdy z producentów oznacza buty dla jakiego rodzaju stopy je stosować, co pozwala na łatwiejsze znalezienie produktu nam odpowiadającego.

Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi wyzwanie jakim jest wybór obuwia do biegania będzie łatwiejszy i dużo pewniej będziecie się poruszać w branży butów do biegania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *